Klub Młodego Odkrywcy - maj 2016r.

W maju w ramach KMO obserwowaliśmy rozwój motyli, dokładnie rusałki pawik. Założyliśmy własną hodowlę, w której każdego dnia mogliśmy przyglądać się zmianą zachodzącym w ich organizmach.

Zaczęło się od trzech gąsienic które otrzymaliśmy 9 maja. Umieściliśmy je w obserwatorium, w którym zasadzone były trzy pokrzywy – przysmaki dla tego gatunku. W ciągu kilku dni ich długość się zwiększyła dwukrotnie. Potem zaczęły tylko nabierać masy. W mgnieniu oka zniknęły zasadzone pokrzywy, tak że musieliśmy zrywać i dokładać im codziennie świeżych gałązek.

17 maja wieczorem pierwsza gąsienica zawinęła się w kokon. Przez kolejne dni dwie następne. Pierwszy kokon po dobie zbrązowiał, drugi został zielony, trzeci niestety w nocy spadł z gałązki i już nie było szans na przepoczwarzenie się. Dwie pozostałe poczwarki nie ruszały się tylko wisiały, jakby nic się nie działo. A jednaj działo się – wewnątrz kokonu następowała ogromna przemiana w pięknego motyla.

27 maja rano na siatce siedział już motyl, następnego dnia drugi. Miały sklejone skrzydełka. Potrzeba było jeszcze dwóch dni, aby one wyschły i zesztywniały.

30 maja wnieśliśmy nasze obserwatorium na plac zabaw i tam wypuściliśmy motylki na wolność.

 

Adres:
Kasztanowa 21
05-270 Marki


Telefon/Fax:
22 781 10 30


e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Numer konta Bankowego:
Bank Zachodni WBK S.A.
07 1090 1753 0000 0001 1975 7622